Dziesięć Kół Gospodyń Wiejskich uhonorowano nagrodą im. Józefa Ślisza podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce k. Rzeszowa, które odbyło się w dniach od 1-2 marca 2019 r. KGW zostały wyróżnione za popularyzowanie dziedzictwa kulturowego, pobudzanie aktywności mieszkańców w społecznościach lokalnych, kultywowanie regionalnych tradycji oraz wspieranie integracji mieszkańców wsi.

Przypomnijmy, że Józef Ślisz był liderem niezależnego ruchu chłopskiego w latach 70. i 80., współzałożycielem Solidarności Rolników Indywidualnych i sygnatariuszem Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. Był również uczestnikiem obrad okrągłego stołu (jako przedstawiciel rolników), senatorem i wicemarszałkiem Senatu.

“Codzienna działalność Kół idealnie wpisuje się w spuściznę Marszałka Józefa Ślisza. Działał on nie tylko na rzecz pielęgnowania tradycji, ale jednocześnie poprzez swoją postawę obywatelską, wspierał i promował aktywność jej mieszkańców. Trudno nagrodzić kilkadziesiąt tysięcy Kół Gospodyń Wiejskich, działających w naszym kraju. Nie sposób podziękować także wszystkim zrzeszonym w nich kobietom, a przecież każda z nich jest bardzo ważna i wnosi swój unikalny wkład w rozwój polskiej wsi. Dlatego w ramach tegorocznej edycji nagrody postanowiliśmy uhonorować ich godną reprezentację” – powiedział Artur Balazs, Prezes Kapituły Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Nagrody na ręce pań z KGW wręczali premier Mateusz Morawiecki, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący Kapituły Fundacji Europejski Fundusz Wsi Polskiej Artur Balazs oraz córka Józefa Ślisza, Elżbieta Bienias.

Dodajmy, że wśród nagrodzonych znalazły się także Koła Gospodyń Wiejskich z Włościanek, Panienki, Sudołka, Świerczynka, Mokowa, Zielina, Zagórzan, Zastawia oraz Sieniawy zostały uhonorowane nagrodą im. Józefa Ślisza.

Wyróżnienie przyznawane jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej od 2017 roku m.in. za popularyzowanie dziedzictwa kulturowego.

Zdjęcia: Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Bochni.

Bądź na bieżąco z materiałami! Dołącz do subskrypcji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here