Magiczne uliczne spektakle opanowały Tarnów

0
293

W Tarnowie trwa Festiwal Teatrów Ulicznych.  To spotkanie z międzynarodowymi teatrami ulicznymi, które prezentują  swoje spektakle w przestrzeni miejskiej. To już 32. Ulica a widzowie tarnowskiego festiwalu mają możliwość  obejrzeć m.in. parady, występy i spektakle 10 teatrów z Polski i z Europy. W piątek zobaczyliśmy artystów z Francji, Szwajcarii oraz z Krakowa. Dużo śmiechu na twarzach najmłodszych wywołał także Klaun Feliks.

Co przed nami?

SOBOTA 6.07

16-20 Lyapunov
Luchtbrug (Powietrzny most) – Lyapunov – stability in motion – (Belgia)
twórca spektaklu: Johan Wuyts
Wykonawcy:
 Johan Wuyts, Jef Cox, Bastian Aldehoff, Tom Boegler, Po Heng

 W spektaklu Luchtbrug (Powietrzny most) Lyapunov tworzy sztukę graniczącą z cudem. Krocząc po linach, w pustej przestrzeni, gdzie nikt nigdy wcześniej nie dotarł, artyści rysują linie pomiędzy dwoma punktami, które w przeciwnym razie nie zostałyby nigdy połączone. Lyapunov nadaje pustej przestrzeni nową formę i sprawia, że jej postrzeganie zostaje na zawsze zmienione. Wykorzystując cechy konkretnego miejsca i jego otoczenia, zespół tworzy intrygującą pajęczynę lin, która staje się przestrzenią działania dla tancerzy.
W 2018 roku na festiwalu cyrkowym City of Wings w Ypres w Belgii, grupa pobiła nieoficjalny belgijski rekord długości liny rozwieszonej w przestrzeni miasta na dużej wysokości.

17.00 Teatr Nikoli
Różowy Punk – Teatr Nikoli (Kraków)
Czas trwania: 50′
Premiera: Kalisz 2017
Scenariusz, reżyseria, choreografia: Mikołaj Wiepriew
Występują:
 Mikołaj Wiepriew, Dominika Jucha, Adam Plewiński (gościnnie)

Spektakl inspirowany książką Nie opuszczaj mnie japońskiego noblisty Kazuo Ishigury.
Pink Punk skłania do refleksji nad problemami etycznymi XXI wieku, takimi jak klonowanie, przemoc, wykorzystywanie i przymusowa kontrola nad drugim człowiekiem. To również studium nad granicą uprawnień do ingerencji w naturę i prób ujarzmienia jej przez człowieka. Wszystko to może być jednak przezwyciężone dzięki przyjaźni i dobru które drzemie we wszystkich ludziach.
Sztuka ma wielką siłę, dzięki której można zmieniać świat wokół siebie na lepsze. W takim przekonaniu żyje i do tego dąży Różowy Punk. Buduje swój własny świat, w którym ważne miejsce zajmuje suche drzewko. Dba o nie i starannie pielęgnuje, ale mimo codziennego podlewania i troski drzewko nie kwitnie. Swoje poranki i wieczory dzieli z jedynym przyjacielem, którego posiada. Jest on powiernikiem jego muzycznych uniesień płynących z własnoręcznie stworzonej gitary.
Jego największa miłością jest muzyka. Żyje nią i tworzy z ogromną nadzieją, że dzięki jej mocy uratuje świat. Struny gitary naprężają się znacznie mocniej, kiedy w jego otoczeniu pojawia się Wujek Sim – Prowokator. Efekty jego wpływu na głównego bohatera są zadziwiające.

18.00 Le Prato
Le Cabaret-Express du Prato – Le Prato (Francja)
Czas trwania: 60′
Twórca, reżyser, klaun: Gilles Defacque
Komik, klaun:
 Jacques Motte
Artystka cyrkowa:
 Sandrine Ricard

Zdegradowany lojalista w zielonym szlafroku i z rozczochranymi włosami (Gilles Defacque) kręci film z udziałem publiczności. W roli głównej zagra jego idol, aktor, stażysta, wieczny komik, jakby wyrwany z prymitywnej burleski – wypudrowana twarz, przydymione oko. Scenariusz urozmaici cyrkowymi występami akrobatka, a nastrój wzbogaci gra wiolonczeli.
Dużo miejsca pozostawia się improwizacji i udziałowi publiczności. To forma hołdu gatunkowi Silent Movie (filmowi niememu) oraz surrealistycznej pogawędce. Całość poprzecinana jest fragmentami wierszy (Apollinaire’a oczywiście!) i tłumaczona bezpośrednio na żywo. Komizm jest jednocześnie nieokiełznany i delikatny.

19.00 Teatr Malutki
O słodkiej Królewnie i pięknym Księciu – Teatr Malutki (Łódź)
Czas trwania: 50′
Występują: Małgorzata Wolańska i Katarzyna Stanisz/Joanna Wolańska
Premiera: Warszawa 2018

O Słodkiej Królewnie i Pięknym Księciu to familijny spektakl lalkowy, w którym barwna opowieść o miłości królewny i księcia niesie przesłanie o potrzebie ciągłego dbania o relacje miedzy ludźmi. W pięknej oprawie plastycznej, przy dźwiękach specjalnie do spektaklu skomponowanej muzyki, aktorki posługując się teatralnymi lalkami snują opowieść pełną zwrotów akcji. W finale proponują widzom różne zakończenia tej opowieści.
Motto spektaklu stanowić może fragment finałowej piosenki:
Troszczmy się o swych przyjaciół
i bądźmy dla siebie mili,
wtedy na skrzydłach radości
będziemy się unosili!

20.00  Kijowski Teatr Uliczny „Highlights” i Teatr Lviv_kiy
Przystanek klaunada – Kijowski Teatr Uliczny „Highlights” i Teatr Lviv_kiy (Ukraina)
Czas trwania: 60′
Występują:
 Liubov Kirianova, Vasyl Kohut, Ihor Novikov, Volodymir Chukhonkin, Kostiantyn Pataman, Iulia Skyba, Yurii Pylypchuk, Alexandr Svietlakov, Oleksandr jr Svietlakov, Anna Svietlakova, Ivan Khrchenko, Iryna Svietlakova, Alicja Kabała
Teatr Lviv_Kiy tworzą profesjonalni aktorzy, akrobaci, żonglerzy, absolwenci lwowskiego studia cyrkowego.
Premiera: Kraków 2019, podczas 32. ULICY
Scenariusz i reżyseria: Alxander Svietlakov, Yuriy Phylypchuk
Choreografia: Iulia Skiba
Produkcja: Krzysztof Dubiel

Estetyka przedstawienia Przystanek klaunada sięga do praźródeł klaunady, mającej swój początek w starożytnym Egipcie. Zawiera także elementy nowego cyrku, posługującego się tańcem, muzyką, teatrem, pantomimą, a nawet sportem.
W spektaklu pełnym magii, cyrkowych sztuczek, ekwilibrystycznych popisów, a także akrobatyki i gimnastyki artystycznej oraz tańców na szczudłach, artyści przedstawiają komediowe sceny pozwalające na dobrą zabawę i interakcję z publicznością.
Spektakl plenerowy, inspirowany sztuką teatru i cyrku, przygotowany na 32. ULICĘ w ramach polsko-ukraińskiego projektu kulturalnego, realizowanego przez krakowski VISART.

21.40 Teatr Ognia Mandragora
Kochankowie – Teatr Ognia Mandragora (Kraków)
Czas trwania: 30′
Premiera: Zakopane 2016
Scenariusz, reżyseria, choreografia: Monika Skolarczyk
Wykonawcy: Monika Skolarczyk, Tomasz Prudel

Plenerowe przedstawienie o uczuciach i emocjach, jakie są udziałem nas wszystkich od zawsze i stanowią przedmiot większości dramatów od antyku po współczesność.
Kochankowie to nieskomplikowana opowieść o miłości, a zarazem niemożności wzajemnego okazania uczuć we właściwym czasie. Ogień wyraża owe uczucia symbolicznie i dosłownie zarazem.
Spektakl jest projektem autorskim Moniki Skolarczyk. Szesnastoletnie doświadczenie, jakie zdobyła prowadząc i grając w założonym przez siebie Teatrze Ognia Mandragora pozwoliło na opracowanie i reżyserię tego oryginalnego widowiska, pełnego niesamowitych efektów, znakomitej choreografii i sugestywnej muzyki.
W spektaklu nie pada ani jedno słowo, ale opowiedziany jest uniwersalnym i zrozumiałym dla wszystkich językiem. Niezwykła pantomima z użyciem efektów ogniowych jako równorzędnego środka wyrazu stanowi o ekspresji przedstawienia.

Bądź na bieżąco z materiałami! Dołącz do subskrypcji!