Nowoczesna kompostownia w Tarnowie

0
185

PUK po uzyskaniu środków unijnych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska rozpoczął rozbudowę kompostowni, a właściwie budowę całkiem nowej.

Prace budowlane zaczną i zakończą się w 2020 roku. Całkowity koszt budowy kompostowni – dofinansowanie z UE oraz wkład własny – to prawie 13,8 mln zł. Na razie zakupione zostały dwie kluczowe dla tej instalacji maszyny: młyn i sito.

Sito wykorzystywane jest do ostatniego etapu produkcji kompostu, czyli przesiania przetworzonych odpadów zielonych. Urządzenie kosztowało niemal 800 tys. zł.

Kompostownia powstanie obok nowopowstałego punktu PSZOK. Będzie nowocześnie wyposażona i znacznie większa niż dotychczasowa (funkcjonująca dotąd kompostownia zajmuje pół hektara powierzchni, nowa będzie miała nieco ponad hektar) – z przerabianych obecnie 6 tys. ton rocznie przerób wzrośnie do 10 tys. ton, z możliwością powiększenia.
Budowa nowej kompostowni jest koniecznością, bowiem od kilku lat wyraźnie widać wzrost dostarczanych do PUK odpadów zielonych. Na razie, by nie przekroczyć ustalonego w zezwoleniu limitu 6 tys. ton rocznie, od września 2019 r. PUK mocno ograniczyło przyjmowanie odpadów zielonych – są przyjmowane tylko z miasta i gminy Tarnów. Nowa kompostownia pozwoli przyjmować odpady z większego obszaru i tym samym zwiększyć zyski naszej spółki.

Bądź na bieżąco z materiałami! Dołącz do subskrypcji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here